Seinäjoen Moottorikerho ry
Vuonna 1926 perustettiin Etelä-Pohjanmaan Moottoripyöräklubi , joka myöhemmin muutettiin Seinäjoen Moottorikerhoksi. Alusta alkaen kerho kuului myös Suomen Moottoripyöräliittoon ja maksoi tietyn prosentin kilpailujen tuotosta liitolle. Alussa jäseniä oli 16. ja toiminta oli pientä. Onnistuneiden kilpailujen ja hyvien kuljettajien ansiosta SeMK on ollut jo vuosikymmeniä Suomen menestyneimpiä kerhoja speedwaypuolella.
Moni suomalainen Speedwayn huippukuljettaja onkin aloittanut Seinäjoella ja muutama ajaa ammattilaisena tänäkin vuonna. Jäsenmäärä on vaihdellut 100-150. paikkeilla ja toiminta laajentunut.
Kerhossa on maarata-, jäärata- ja jääspeedwaykuljettajia. Minispeedwayn puolella SeMK on toiminut edelläkävijänä ja ensimmäisenä kerhona aloittanut junioritoiminnan.
Omien speedwaypyörien hankinta kerholle on lisännyt innostusta ajotapahtumapäiville, mm. kouluille, firmoille ja nuorille.
Uutta potkua kerhoon tuo myös nyt kerhon virallinen jääharjoittelurata Kyrkkärillä.
|
|
|





|