24.9.2009
Ruotsin 80cc sarja nyt ajettu

Ruotsin 80cc sarjaspeedway saatettiin runkosarjan osalta päätökseen 5. päivä syyskuuta. Sen perusteella sarjan kuusi parasta joukkuetta selvisi Gislavedissa viikkoa myöhemmin ajettuun finaaliin. Runkosarjan jälkeen sarjataulukko näytti tältä:
JoukkueOVHTP+
Elit Vetlanda12111023565
Solkatter/Indianer1293021528
Rospiggarna/Gasarna1266018501
Gnistorna1265117490
Västervik/Vargarna1264216479
Dackarna1246214465
Piraterna121658423
Smederna Ungdom121658383
Valsarna120474313
Elit Vetl/Bysarna1202102296
Örnarna1201111191

Sarja keskiarvotilaisoissa suomalaiset olivat hyvin mukana kärjen tuntumassa, kun Mika Loppi oli seitsemäs. Kaikkiaan keskiarvon sai 66 kuljettajaa.
KuljettajaJoukkueOPEka.
1.Jonas EngdahlDackarna101405011,20
2.Victor PalovaaraSolkatt/Indian101334910,86
3.Fredrik EngmanRospigg/Gasar101355010,80
4.Jacob ThorssellElit Vetlanda111445510,47
5.Mathias ThörnblomGnistorna121545910,44
6.Freddie BromsDackarna12149609,93
7.Mika LoppiElit Vetlanda9108459,60
8.Joel AnderssonSolkatt/Indian12141599,56
9.Björn NilssonGnistorna12138589,52
10.Jonathan ArmendarizRospigg/Gasar11129559,38
17.Miikka HyyryläinenVästervik/Varg216168,00
23.Vili HautalaSmederna U1082467,13
30.Jiri NieminenPiraterna537255,92
33.Jooa PartanenSmederna U1171505,68

Toisen kerran peräkkäin Ruotsin 80cc sarjan voittanut Elit Vetlandan joukkue.
Kuva: speedwayungdom.se


Semifinaalissa Elit Vetlanda löi vastustajansa selvästi ja finaalissa voitto oli yhtä selvä.

Semifinaali 1 12.9.2009 Gislaved, SE
Semifinaali 2 12.9.2009 Gislaved, SE
Finaali 13.9. Gislaved, SE

Speedwaysanomat kiittää yhteistyökumppaneitaan menneestä kaudesta Ruotsin 80cc sarjojen osalta.

(24.9. Speedwaysanomat)

7.9.2013
2. Itä-Länsi ottelu
7.9.2013
1. 80cc Itä-Länsi ottelu
31.8.2013
80cc Suomen Cup 7, Varkaus
21.7.2013
80cc Suomen Cup 6, Haapajärvi
29.6.2013
80cc Suomen Cup 5, Kauhajoki
15.6.2013
80cc Suomen Cup 4, Pori
26.5.2013
80cc Suomen Cup 3, Hyvinkää
18.5.2013
80cc Suomen Cup 2, Pori
9.5.2013
80cc Suomen Cup 1, Pori
25.8.2012
80cc Suomen Cup (joukkuefinaali), Seinäjoki
21.8.2012
80cc Suomen Cup 5, Kuusankoski
19.8.2012
80cc Suomen Cup 4, Hyvinkää
14.7.2012
80cc Suomen Cup 3, Hyvinkää
19.5.2012
80cc Suomen Cup 2, Seinäjoki
17.5.2012
80cc Suomen Cup 1, Pori
28.8.2011
80cc Suomen Cup 6/6, Hyvinkää
24.7.2011
80cc Suomen Cup 7/7, Kauhajoki
23.7.2011
80cc Suomen Cup 4/7, Seinäjoki
12.6.2011
80cc Suomen Cup 3/7, Seinäjoki
15.5.2011
80cc Suomen Cup 2/7, Pori
14.5.2011
80cc Suomen Cup 1/7, Pori
5.3.2011
Jääspeedwayn maaottelu, Kauhajoki
20.2.2011
SM-finaali, Hyvinkää
10.10.2010
Henkilökohtainen kilpailu, Hyvinkää
9.10.2010
SGP 11/11 Bydgoszcz, Puola
3.10.2010
80cc Maaottelu, Eskilstuna
25.9.2010
SGP 10/11 Terenzano, Italia
25.9.2010
Maaradan GP Challenge, Forssa
12.9.2010
80cc Suomen Cup 6/6, Pori
11.9.2010
SGP 9/11 Vojens, Tanska
11.9.2010
80cc Suomen Cup 5/6, Seinäjoki
3.9.2010
Leiri, U21 Joukkue, Ruotsi
29.8.2010
SGP 8/11 Gorican, Kroatia
29.8.2010
80cc Suomen Cup 4/6, Seinäjoki
28.8.2010
80cc Suomen Cup 3/6, Kauhajoki
14.8.2010
SGP 7/11 Målilla, Ruotsi
10.7.2010
SGP 6/11 Cardiff, Wales
19.6.2010
SGP 5/11 Torun, Puola
13.6.2010
80cc Suomen Cup 2/6, Kauhajoki
12.6.2010
80cc Suomen Cup 1/6, Kauhajoki
5.6.2010
SGP 4/11 Kööpenhamina, Tanska
24.5.2010
MM-karsinta 1, Abensberg, Saksa
22.5.2010
SGP 3/11, Praha, Tsekki
16.5.2010
Jensen Cup, Eskilstuna (Ruotsi)
16.5.2010
Ruotsin 80cc sarja, Eskilstuna (Ruotsi)
15.5.2010
U21 MM-karsinta 2, Gdansk, Puola
15.5.2010
U21 MM-karsinta 3, Gorican, Kroatia
15.5.2010
U21 MM-karsinta 5, Holsted, Tanska
8.5.2010
SGP 2/11, Göteborg, Ruotsi
8.5.2010
U21 MM-karsinta 4, Lendava, Slovenia
2.5.2010
Ruotsin 80cc sarja, Målilla (Ruotsi)
1.5.2010
MM-karsinta 2, Lonigo, Italia
1.5.2010
Jensen Cup, Eskilstuna (Ruotsi)
1.5.2010
Ruotsin 80cc sarja, Västervik (Ruotsi)
25.4.2010
U21 MM-karsinta 1, Neustadt Donau, Saksa
24.4.2010
Leiri, 80cc – Hallstavik, Ruotsi
24.4.2010
SGP 1/11 Leszno, Puola
16.4.2010
Leiri, U21 – Hallstavik, Ruotsi
24.2.2010
Suomi-Ruotsi maaottelu, Örnsköldsvik, Ruotsi
  24.9.2009 - Speedwaysanomat
  Ruotsin 80cc sarja nyt ajettu
20.9.2009
GP-karsintojen finaali
17.9.2009
80cc Suomen Cup 2009
13.9.2009
80cc Suomen Cup 7/7
6.9.2009
Henkilökohtainen kilpailu, Gävle
5.9.2009
Stjärnorna 30 - U21 Suomi 66
5.9.2009
80cc Suomen Cup 6/7
3.9.2009
Team Bikab 42 - U21 Suomi 54 LIVE!
27.8.2009
Allsvenskanissa semifinalistit selvillä
23.8.2009
80cc Suomen Cup 5/7
21.8.2009
Allsvenskanin keskiarvot 2009
21.8.2009
Allsvenskanin tulokset 15/16
13.8.2009
Allsvenskan tulokset 13.8.2009
7.8.2009
80cc Suomen Cup -keskiarvot 4/6
7.8.2009
Allsvenskanin tulokset 13/16
1.8.2009
SM-finaali, Pori
25.7.2009
U21 SM-Finaali, Kuusankoski
25.7.2009
80 cc Joukkue SC Finaali, Kuusankoski
5.7.2009
80cc Suomen Cup Haapajärvellä
3.7.2009
Allsvenskanin tulokset
26.6.2009
Allsvenskanin tulokset 9/16
23.6.2009
Allsvenskanin tulokset 8/16
23.6.2009
80cc Suomen Cup 3/6
23.6.2009
80cc Suomen Cup - keskiarvot 3/6
14.6.2009
80cc Suomen Cup 2/6
11.6.2009
Allsvenskanin tulokset 7/16
7.6.2009
U21 joukkue MM-semifinaali Pardubice, CZ
29.5.2009
Allsvenskanin tulokset 5/16
29.5.2009
Allsvenskanin tulokset 6/16
24.5.2009
U21 MM-karsinta, Elgane, Norja
22.5.2009
Allsvenskanin tulokset 4/16
21.5.2009
80cc Suomen Cup 1/6
16.5.2009
Allsvenskanin tulokset 3/16
16.5.2009
U19 EM-semifinal 2, Hallstavik, Ruotsi
8.5.2009
Allsvenskanin tulokset 2/16
3.5.2009
Allsvenskanin tulokset 1/16
3.10.2008
Testitapahtuma Ruotsissa
3.10.2008
Vargarnan kuljettajien mestaruuskilpailu