Rengastien AUTOTARVIKE OY
EtusivuKalenteriTuloksetPörssiKerhotTiimit ja kuskitUutisetVideotValokuvatBlogiEsittelytSpeedwaysanamat
SWC 2010: Suomi karsii Lonigossa
13.03.2010 - Speedwaysanomat

Suomen maajoukkue lähtee tulevan kesän karsintoihin rajusti nuorentuneena. Tänä vuonna Italian Lonigossa vappuna ajettavassa karsinnassa vastaan asettuu USA, Slovenia ja isäntämaa Italia. Joukkueenjohtaja Jyri Palomäen suojatit Italiassa tulevat olemaan Timo Lahti, Kalle Katajisto, Kauko Nieminen (kapteeni), Juha Hautamäki ja Tomi Reima. Katajisto oli mukana jo viime keväänä Latviassa, eikä suinkaan ollut joukkueemme heikoimpia. Nyt mukana on vielä vuotta nuorempi Timo Lahti, joka siis pääsee Italiassa pukemaan World Cup-liivin päälleen nyt ensimmäistä kertaa.

Joukkueen pysyessä terveenä on Suomella nyt hyvät mahdollisuudet päästä karsinnasta jatkoon. USA ei ole enää menneiden vuosiensa veroinen, eikä Italiastakaan löydy joukkueellista huippukuljettajia. Slovenian Matej Zagar tulee olemaan oman joukkueensa ykköskuljettaja, mutta hänen lisäkseen ei joukkueesta tule kuljettajia löytymään, joita ei jokainen suomalaiskuljettaja pystyisi lyömään.

Speedway World Cup kalenteri 2010
Karsinta 1:Abensberg, Saksa 25.5.2010
Karsinta 2:Lonigo, Italia 1.5.2010
SWC Event 1:Gorzow, Puola 24.7.2010
SWC Event 2:Kings Lynn, Iso-Britannia 26.7.2010
SWC Race Off:Vojens, Tanska 29.7.2010
SWC Finaali:Vojens, Tanska 31.7.2010

Kauko Nieminen jatkaa Suomen kapteenina myös tämän vuoden World Cup-joukkueessa.
Kuva: Ian Charles


Joukkueajon maailmanmestaruus on ratkaistu nykyisellä World Cup-systeemillä vuodesta 2001 alkaen. Itse turnauksessa Suomi on esiintynyt viidesti, kun karsinnoissa mukana on oltu kuudesti. Seuraavassa suomalaisten keräämät pisteet SWC-turnauksessa ja sen karsinnoissa.

SWC 2001-2009
KuljettajaOEPJP1.2.3.4.dka
Joonas Kylmäkorpi6344726135915,53
Kaj Laukkanen73951521514715,23
Petri Kokko1110001004 ,00
Toni Salmela2650021203,33
Kauko Nieminen73722002181522,38
Tomi Reima6241000281311,67
Juha Hautamäki419700151301,47
Juha Mäkelä1500000500,00
Tero Aarnio1500000500,00

SWC-karsinnat 2001-2009
KuljettajaOEPJP1.2.3.4.dka
Joonas Kylmäkorpi3153808700010,13
Kaj Laukkanen63267014105038,38
Petri Kokko1240020008,00
Kauko Nieminen6326001385517,50
Tomi Reima522230095354,18
Juha Hautamäki526270269814,15
Kalle Katajisto1330011014,00
Tero Aarnio31290025323,00

(13.3.2010 Speedwaysanomat)

Speedwaysanomat - - toimitus@speedwaysanomat.fi
  UUTISPALSTA
2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012
2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004

SPEEDWAY: Porin Nopea Racing voittoon Seinäjoella
16.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jesse Mustosella hyvä vauhti La Reolen MM-maaradalla
16.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: RTC-Racing kotivoittoon Kauhajoella
15.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liigassa tuplakierros viikonloppuna
13.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Timo Lahti lähellä jatkopaikkaa MM-karsinnoissa
10.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Mad-Croc Speedway voittoon Riikassa
09.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Aarnio ja Mustonen jäivät ilman jatkopaikkaa MM-karsinnoissa
09.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liiga palaa Latviaan lauantaina
06.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RUOHORATA: Ahlbom 18. EM-semifinaalissa Bielefeldissä
02.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Suomen nuoret kovassa kyydissä U21 EM-semifinaalissa
01.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jesse Mustosella vaisu MM-avaus
30.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Kojootit voittoon SM-liigan avauksessa
30.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liiga alkaa helatorstaina Yyterissä
28.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Salonen ja Säyriö jäivät ilman paikkaa U21 MM-finaaleissa
26.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jörg Tebbe SM-kultaan Forssassa
25.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARADAN SM: 75-vuotis juhlafinaali lauantaina Forssassa
23.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Antti Vuolas U21 Suomenmestari
18.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Nuorten SM-finaali avaa lauantaina kotimaan kauden
15.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Suomelle kylmää kyytiä Speedway of Nationsissa
12.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Tero Aarnio jäi lähelle jatkopaikkaa EM-karsinnoissa
03.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Lahti ja Mustonen jäivät ilman jatkopaikkaa EM-karsinnoissa
28.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Harjoitusleiri Hyvinkäällä viikonloppuna
25.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Nuorten ja maaradan edustustehtävät
15.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Ilmoittautuminen auki SM-finaaleihin
10.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Kuljettajavalinnat speedwayn edustustehtäviin selvillä
10.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Daniil Ivanov kolmanteen maailmanmestaruuteen - Tomi Tani päätti uransa
01.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tomi Tani MM-pisteille Inzellissä
17.03.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: PM-finaali ruotsalaisten juhlaa, Tani paras suomalainen
09.03.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Paperilla SM-liiga on valmis ajettavaksi
24.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Mats Järf jälleen Suomenmestari
23.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Kauhajoella lauantaina SM-finaali
20.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Suomi viides MM-finaalissa
17.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tani paras suomalainen EM-finaalissa
10.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Kaikilla kesän SM-finaaleilla nyt päivämäärä
08.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: SM-finaalin kuljettajat selvillä
06.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tomi Tani mukaan EM-finaaliin
06.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
Vuosikalenterit JMS Storesta!
06.02.2019 - Speedwaysanomat
JÄÄSPEEDWAY: SM-finalistit selvillä, Norola karsinnan ykkönen
26.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Kuljettajia valittu edustustehtäviin
22.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: SM-karsinnan kuljettajat selvillä
15.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Suomalaiset jäivät ilman paikkaa MM-sarjassa
13.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Maailmanmestarit lauantaina Kauhajoella
09.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
  MultiCopterCenter.com

Speedwaysanomat

Tilitoimisto Ulla Mursula