Rengastien AUTOTARVIKE OY
EtusivuKalenteriTuloksetPörssiKerhotTiimit ja kuskitUutisetVideotValokuvatBlogiEsittelytSpeedwaysanamat
SWC: Puola maailmanmestari
02.08.2010 - Speedwaysanomat

Tämän vuoden SWC alkoi sateen siirtämällä tapahtumalla ja myös päättyi sateen siirtämään finaaliin Tanskan Vojensissa. Lauantaina kilpailu keskeytettiin neljän erän jälkeen sateen ottaessa ohjat kilpailunjärjestäjiltä. Sunnuntaina ottelu aloitettiin uudelleen alusta, eikä Puolalle löytynyt tänäkään vuonna voittajaa. Lopputuloksissa Puola oli viisi pistettä Tanskaa parempi ja vei maailmanmestaruuden nyt toisen kerran peräkkäin. Tomasz Gollob oli jälleen voittajien suurin sankari 12 pisteellään. Tanskalaisille Kenneth Bjerre, Niels-Kristian Iversen ja Bjarne Pedersen keräsivät kaikki yhdeksän pistettä. Pronssille ajanutta Ruotsia piti pystyssä Andreas Jonsson yhdessä Antonio Lindbackin kanssa.

Puola 44
1 Rune Holta (2-3-3-d-2) 10
2 Jaroslaw Hampel (2-3-3-1-2) 11
3 Tomasz Gollob (d-3-3-3-3) 12
4 Adrian Miedzinski (0-1-2-d-2) 5
5 Janus Kolodziej (0-R-2-3-1) 6
Joukkueenjohtaja: Marek Cieslak

Tanska 39
1 Kenneth Bjerre (3-2-1-3-0) 9
2 Nicolai Klindt (1-1-1-2-1) 6
3 Niels Kristian Iversen (2-d-2-3-2) 9
4 Bjarne Pedersen (3-3-0-2-1) 9
5 Hans Andersen (1-2-1-2-0) 6
Joukkueenjohtaja: Jan Staechmann

Ruotsi 35
1 Fredrik Lindgren (1-2-0-0-T) 3
2 Jonas Davidsson (3-0-2-2-0) 7
3 Antonio Lindback (3-1-0-0-3-3) 10
4 Magnus Zetterström (2-0-0) 2
5 Andreas Jonsson (2-3-2-4^-0-2) 13
Joukkueenjohtaja: Peter Jansson

Englanti 33
1 Chris Harris (0-2-3-d ^-3-3) 11
2 Tai Woffinden (R-2-3-1-0) 6
3 Simon Stead (1-1-0) 2
4 Scott Nicholls (1-1-1-1-1) 5
5 Lee Richardson (3-0-1-1-3-1) 9
Joukkueenjohtaja: Rob Lyon

Erä erältä:
1. Bjerre, Holta, Lindgren, Harris
2. Davidsson, Hampel, Klindt, Woffinden R
3. Lindback, Iversen, Stead, Gollob d
4. Pedersen, Zetterström, Nicholls, Miedzinski
5. Richardson, Jonsson, Andersen, Kolodziej
6. Pedersen, Lindgren, Stead, Kolodziej R
7. Holta, Andersen, Nicholls, Davidsson
8. Hampel, Bjerre, Lindback, Richardson
9. Gollob, Harris, Klindt, Zetterström
10. Jonsson, Woffinden, Miedzinski, Iversen d
11. Hampel, Iversen, Nicholls, Lindgren
12. Gollob, Davidsson, Richardson, Pedersen
13. Harris, Miedzinski, Andersen, Lindback
14. Woffinden, Kolodziej, Bjerre, Zetterström
15. Holta, Jonsson, Klindt, Stead
16. Gollob, Andersen, Woffinden, Lindgren
17. Bjerre, Davidsson, Harris^ d, Miedzinski d
18. Ko³odziej, Klindt, Nicholls, Lindback
19. Iversen, Jonsson^, Richardson, Holta d
20. Harris, Pedersen, Hampel, Jonsson
21. Richardson, Miedziñski, Klindt, Lindgren T
22. Harris, Iversen, Ko³odziej, Davidsson
23. Lindback, Holta, Pedersen, Woffinden
24. Lindback, Hampel, Richardson, Andersen
25. Gollob, Jonsson, Nicholls, Bjerre

(2.8.2010 Speedwaysanomat)

Speedwaysanomat - - toimitus@speedwaysanomat.fi
  UUTISPALSTA
2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012
2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004

SPEEDWAY: Porin Nopea Racing voittoon Seinäjoella
16.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jesse Mustosella hyvä vauhti La Reolen MM-maaradalla
16.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: RTC-Racing kotivoittoon Kauhajoella
15.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liigassa tuplakierros viikonloppuna
13.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Timo Lahti lähellä jatkopaikkaa MM-karsinnoissa
10.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Mad-Croc Speedway voittoon Riikassa
09.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Aarnio ja Mustonen jäivät ilman jatkopaikkaa MM-karsinnoissa
09.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liiga palaa Latviaan lauantaina
06.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RUOHORATA: Ahlbom 18. EM-semifinaalissa Bielefeldissä
02.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Suomen nuoret kovassa kyydissä U21 EM-semifinaalissa
01.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jesse Mustosella vaisu MM-avaus
30.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Kojootit voittoon SM-liigan avauksessa
30.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liiga alkaa helatorstaina Yyterissä
28.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Salonen ja Säyriö jäivät ilman paikkaa U21 MM-finaaleissa
26.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jörg Tebbe SM-kultaan Forssassa
25.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARADAN SM: 75-vuotis juhlafinaali lauantaina Forssassa
23.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Antti Vuolas U21 Suomenmestari
18.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Nuorten SM-finaali avaa lauantaina kotimaan kauden
15.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Suomelle kylmää kyytiä Speedway of Nationsissa
12.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Tero Aarnio jäi lähelle jatkopaikkaa EM-karsinnoissa
03.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Lahti ja Mustonen jäivät ilman jatkopaikkaa EM-karsinnoissa
28.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Harjoitusleiri Hyvinkäällä viikonloppuna
25.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Nuorten ja maaradan edustustehtävät
15.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Ilmoittautuminen auki SM-finaaleihin
10.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Kuljettajavalinnat speedwayn edustustehtäviin selvillä
10.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Daniil Ivanov kolmanteen maailmanmestaruuteen - Tomi Tani päätti uransa
01.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tomi Tani MM-pisteille Inzellissä
17.03.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: PM-finaali ruotsalaisten juhlaa, Tani paras suomalainen
09.03.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Paperilla SM-liiga on valmis ajettavaksi
24.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Mats Järf jälleen Suomenmestari
23.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Kauhajoella lauantaina SM-finaali
20.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Suomi viides MM-finaalissa
17.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tani paras suomalainen EM-finaalissa
10.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Kaikilla kesän SM-finaaleilla nyt päivämäärä
08.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: SM-finaalin kuljettajat selvillä
06.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tomi Tani mukaan EM-finaaliin
06.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
Vuosikalenterit JMS Storesta!
06.02.2019 - Speedwaysanomat
JÄÄSPEEDWAY: SM-finalistit selvillä, Norola karsinnan ykkönen
26.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Kuljettajia valittu edustustehtäviin
22.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: SM-karsinnan kuljettajat selvillä
15.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Suomalaiset jäivät ilman paikkaa MM-sarjassa
13.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Maailmanmestarit lauantaina Kauhajoella
09.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
  MultiCopterCenter.com

Speedwaysanomat

Tilitoimisto Ulla Mursula