Rengastien AUTOTARVIKE OY
EtusivuKalenteriTuloksetPörssiKerhotTiimit ja kuskitUutisetVideotValokuvatBlogiEsittelytSpeedwaysanamat
Kansainvälinen kalenteri 2011 (6.12.2010)
06.12.2010 - Speedwaysanomat

Kansainvälisiä kilpailukalentereita rukattiin Speedwaysanomien ilmestymisen suhteen varsin ikävissä kohdin viime viikolla. Osittain kuitenkin positiivisessa mielessä, sillä Seinäjoen U19 semifinaali teki paluun EM-kalenteriin, kun päivitetty kalenteri maapaikkoineen julkaistiin 30. päivä marraskuuta. Muita positiivisia yllätyksiä EM-tasolla oli Suomen saama yksi suora paikka 80cc EM-finaaliin kahden semifinaalipaikan lisäksi. Lehden ollessa postituksessa julkaistiin myös Ruotsin jääspeedwayn sarjakalenterit. Kyseessä oli kuitenkin vasta ajopäivät, joten Suomen otteluista kotiottelua lukuun ottamatta ei ole vielä tietoa. Lajivastaava Jouni Seppänen ilmoittaa Suomen joukkueen kokoonpanon Svemoon tänään itsenäisyyspäivänä ajettavan katsastuskilpailun näyttöjen perusteella kuluvan viikon aikana.

JOULUKUU
3-6 PE-MA jspw kans. Harjoitusleiri Ylitornio, SML
26 SU jspw kv. Santa Cup 1/3 Örnsköldsvik, SE
28 TI jspw kv. Santa Cup 2/3 Avesta, SE
29 KE jspw kv. Santa Cup 3/3 Gävle, SE

TAMMIKUU
06 ● TO jspw kv. Ruotsin Allsvenskan Östersund, SE
08 LA jspw kv. Ruotsin Elitserien Örnsköldsvik, SE
09 SU jspw kv. Ruotsin Elitserien Strömsund, SE
11 TI jspw kv. Ruotsin Elitserien Avesta, SE
14 PE jspw kans. Sveitsin mestaruus Flims, CH
15 ● LA jspw kv. Ruotsin Allsvenskan Bollnäs, SE
15 LA jspw kv. Joukkuekilpailu Flims, CH
15 ● LA jspw MM Karsinta 1 St Johann, AT
21 ● PE jspw MM Karsinta 2 Sanok, PL
22 ● LA jspw MM Karsinta 3 Saalfelden, AT
22 LA jspw kv. V Sanok Cup Sanok, PL
26 KE jspw kv. Ruotsin Elitserien Gävle, SE
29 ● LA jspw kv. Ruotsin Allsvenskan (FI) Bollnäs, SE
29 ● LA jspw EM Semifinaali Togliatti, RU
30 ● SU jspw EM Finaali Togliatti, RU

HELMIKUU
5-6 LA-SU jspw MM Finaali 1 Krasnogorsk, RU
12-13 LA-SU jspw MM Finaali 2 Togliatti, RU
12 ● LA jspw kv. Ruotsin Allsvenskan Strömsund, SE
13 ● SU jspw kv. Ruotsin Allsvenskan Örnsköldsvik, SE
17 TO jspw kv. Ruotsin Elitserien Hallstavik, SE
18 PE jspw kv. Vinterbockjakten Bollnäs, SE
19 LA jspw SM Ruotsin mestaruus (pariajo) Avesta, SE
24 TO jspw kans. Saksan mestaruus Berliini, DE
26-27 ● LA-SU jspw MM Finaali (joukkue) Berliini, DE
26 ● LA jspw kv. Ruotsin Allsvenskan Gävle, SE

MAALISKUU
01 TO jspw kv. Ruotsin Elitserien Avesta, SE
11 PE jspw kv. Roloef Thijs pokaali Assen, NL
12-13 LA-SU jspw MM Finaali 3 Assen, NL
26-27 LA-SU jspw MM Finaali 4 Inzell, DE
30 KE jspw kv. Henkilökohtainen kilpailu Västerås, SE
31 TO jspw kv. Elitserien finaali Västerås, SE
31 TO jspw kv. Ruotsin Elitserien Västerås, SE

HUHTIKUU
01 PE jspw kv. Henkilökohtainen Uppsala, SE
02 LA jspw SM Henkilökohtainen (finaali) Västerås, SE
17 SU spw U21MM Karsinta 1 Herxheim, DE
17 SU SWC MM Karsinta 1 Lonigo Italia
30 LA SGP MM Speedway Grand Prix 1/11 Leszno, PL
30 ● LA spw EM Karsinta 1 Stralsund, DE

TOUKOKUU
01 ● SU spw U21MM Karsinta Rivne, UA
04 LA SGP MM Speedway Grand Prix 2/11 Göteborg, SE
07 ● LA SWC MM Karsinta 2 Landshut, DE
07 LA spw MM Karsinta 1 Krsko, SI
07 LA spw U19EM Semifinaali 1 Güstrow, DE
08 ● SU mrt MM Karsinta 1 Mühldorf, DE
15 SU spw U21MM Karsinta 2 Neustadt-Donau, DE
15 SU spw U21MM Karsinta 3 Lviv, Ukraina
21 ● LA spw U21MM Karsinta 4 Malmö, SE
21 LA spw U21MM Karsinta 5 Gorican, HR
28 LA SGP MM Speedway Grand Prix 3/11 Praha, CZ
28 LA spw U21MM Semifinaali 1 Rawicz, PL
28 LA spw U21MM Semifinaali 2 Diedenbergen, DE
28 ● LA mrt MM Karsinta 2 Artigues de Lussac, FR

KESÄKUU
04 LA spw U21MM Semifinaali 1 Zarnovica, SI
04 LA spw EM Karsinta 2 Chervonograd, UA
04 LA spw U19EM Semifinaali 1 (joukkue) Kumla, SE (tbc)
05 SU rrt EM Semifinaali 1 (sivuvaunut) Bielefeld, DE
11 LA SGP MM Speedway Grand Prix 4/11 Kööpenhamina, DK
11 LA spw EM Karsinta 3 Braila, RO
11 LA rrt EM Semifinaali 2 (sivuvaunut) Loppersum, NL
12 SU mrt MM Finaali 1 Marianske Lazne, CZ
13 ● MA spw MM Karsinta 5 Abensberg, DE
17 PE spw MM Karsinta 2 Esbjerg, DK
18 LA spw MM Karsinta 3 Divisov, CZ
18 ● LA spw MM Karsinta 4 Terenzano, IT
18 LA spw EM Semifinaali 1 Mureck, AT
18 LA spw U19EM Semifinaali 2 Tarnow, PL
23 TO spw U19EM Semifinaali 3 Rivne, UA
25 LA SGP MM Speedway Grand Prix 5/11 Cardiff, GB
25 LA spw U21MM Semifinaali 2 Gniezno, PL
25 LA mrt MM Finaali 2 Forus, Norja
25 LA spw EM Semifinaali 3 Plzen, CZ

HEINÄKUU
02 LA spw MM Race Off 1 Daugavpils, LV
02 LA spw MM Race Off 2 Lonigo, IT
02 LA spw MM Race Off 3 Gorican, HR
02 ● LA spw U19EM Semifinaali 4 Seinäjoki, SeMK/SML
03 SU rrt EM Finaali (sivuvaunut) Noorwolde, NL
09 SU SWC MM Event 1 Vojens, DK
09 ● LA mrt MM Finaali 3 Forssa, FMS/SML
09 LA spw U19EM Finaali Ljubljana, SI
11 MA SWC MM Event 2 King’s Lynn, GB
13 KE mrt MM Finaali 4 Marmande, FR
14 TO SWC MM Race Off Gorzow, PL
16 LA SWC MM Finaali Gorzow, PL
23 LA spw U21MM Finaali 1 Coventry, GB
23 LA mrt MM Finaali 5 Aduard, NL
30 LA SGP MM Speedway Grand Prix 6/11 Terenzano, IT
30 ● LA rrt EM Semifinaali 1 La Reole, FR

ELOKUU
06 LA spw EM Semifinaali 2 Opole, PL
06 LA spw U19EM Semifinaali 2 (joukkue) Chernovograd, UA
06 LA 80cc EM Semifinaali Holsted, DK
07 SU 80cc EC Finaali Holsted, DK
13 LA SGP MM Speedway Grand Prix 7/11 Målilla, SE
19 ● PE rrt EM Semifinaali 2 Staphorst, NL
19 PE rrt EM Semifinaali 3 Hertingen, DE
20 LA spw MM Challenge Vetlanda, SE
20 LA spw U19EM Finaali (joukkue) Lendava, SI
21 ● SU mrt MM Finaali (joukkue) Scheessel, DE
27 LA SGP MM Speedway Grand Prix 8/11 Torun, PL
27 LA spw EM Semifinaali 1 (pariajo) Miskolc, HU
27 ● LA spw EM Semifinaali 2 (pariajo) Berghaupten, DE
28 SU spw U21MM Finaali 2 Holsted, DK
28 SU rrt EM Finaali Skegness, GB

SYYSKUU
03 LA spw U21MM Finaali Balakovo, RU
10 LA SGP MM Speedway Grand Prix 9/11 Vojens, DK
10 LA mrt MM Finaali 6 Vechta, DE
17 LA spw EM Finaali (pariajo) Tarnow, PL
18 SU mrt MM Finaali 7 Morizes, FR
24 LA SGP MM Speedway Grand Prix 10/11 Gorican, HR
24 LA spw EM Finaali Lviv, UA
25 SU mrt MM Challenge Saint-Colomb, FR

LOKAKUU
01 LA spw U21MM Finaali 3 Pardubice, CZ
01 LA spw EM Euroopan Cup (joukkue) Balakovo, RU
08 LA SGP MM Speedway Grand Prix 11/11 Gorzow, PL
09 SU spw U21MM Finaali 4 Gniezno, PL

MARRASKUU
Ei kilpailuja kalenterissa

JOULUKUU
Ei kilpailuja kalenterissa

KOTIMAISET ARVOKILPAILUT 2011
Jääspeedwayn SM Hyvinkää, HyMK
Jääspeedwayn maaottelu Kauhajoki, KauhjMK
Speedwayn SM Haapajärvi, HjMK
Speedwayn U21 SM Kauhajoki, KauhjMK
Speedwayn SM (pariajo) Pori, PMK
Maaradan SM Pori, PMK

● = Kansainvälinen kilpailu, jossa Suomella edustuspaikka
tbc = varmistetaan myöhemmin.
Kalenteri päivitetty 6.12.2010 - Muutokset mahdollisia.

(6.12.2010 Speedwaysanomat, päivitetty klo 12.30)

Speedwaysanomat - - toimitus@speedwaysanomat.fi
  UUTISPALSTA
2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012
2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004

SPEEDWAY: Porin Nopea Racing voittoon Seinäjoella
16.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jesse Mustosella hyvä vauhti La Reolen MM-maaradalla
16.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: RTC-Racing kotivoittoon Kauhajoella
15.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liigassa tuplakierros viikonloppuna
13.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Timo Lahti lähellä jatkopaikkaa MM-karsinnoissa
10.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Mad-Croc Speedway voittoon Riikassa
09.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Aarnio ja Mustonen jäivät ilman jatkopaikkaa MM-karsinnoissa
09.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liiga palaa Latviaan lauantaina
06.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RUOHORATA: Ahlbom 18. EM-semifinaalissa Bielefeldissä
02.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Suomen nuoret kovassa kyydissä U21 EM-semifinaalissa
01.06.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jesse Mustosella vaisu MM-avaus
30.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Kojootit voittoon SM-liigan avauksessa
30.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: SM-liiga alkaa helatorstaina Yyterissä
28.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Salonen ja Säyriö jäivät ilman paikkaa U21 MM-finaaleissa
26.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARATA: Jörg Tebbe SM-kultaan Forssassa
25.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
MAARADAN SM: 75-vuotis juhlafinaali lauantaina Forssassa
23.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Antti Vuolas U21 Suomenmestari
18.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Nuorten SM-finaali avaa lauantaina kotimaan kauden
15.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Suomelle kylmää kyytiä Speedway of Nationsissa
12.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Tero Aarnio jäi lähelle jatkopaikkaa EM-karsinnoissa
03.05.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Lahti ja Mustonen jäivät ilman jatkopaikkaa EM-karsinnoissa
28.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Harjoitusleiri Hyvinkäällä viikonloppuna
25.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Nuorten ja maaradan edustustehtävät
15.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Ilmoittautuminen auki SM-finaaleihin
10.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Kuljettajavalinnat speedwayn edustustehtäviin selvillä
10.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Daniil Ivanov kolmanteen maailmanmestaruuteen - Tomi Tani päätti uransa
01.04.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tomi Tani MM-pisteille Inzellissä
17.03.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: PM-finaali ruotsalaisten juhlaa, Tani paras suomalainen
09.03.2019 - Ratalajiryhmä / SML
SPEEDWAY: Paperilla SM-liiga on valmis ajettavaksi
24.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Mats Järf jälleen Suomenmestari
23.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Kauhajoella lauantaina SM-finaali
20.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Suomi viides MM-finaalissa
17.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tani paras suomalainen EM-finaalissa
10.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
RATALAJIT: Kaikilla kesän SM-finaaleilla nyt päivämäärä
08.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: SM-finaalin kuljettajat selvillä
06.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Tomi Tani mukaan EM-finaaliin
06.02.2019 - Ratalajiryhmä / SML
Vuosikalenterit JMS Storesta!
06.02.2019 - Speedwaysanomat
JÄÄSPEEDWAY: SM-finalistit selvillä, Norola karsinnan ykkönen
26.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Kuljettajia valittu edustustehtäviin
22.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: SM-karsinnan kuljettajat selvillä
15.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Suomalaiset jäivät ilman paikkaa MM-sarjassa
13.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
JÄÄSPEEDWAY: Maailmanmestarit lauantaina Kauhajoella
09.01.2019 - Ratalajiryhmä / SML
  MultiCopterCenter.com

Speedwaysanomat

Tilitoimisto Ulla Mursula