Rengastien AUTOTARVIKE OY
EtusivuKalenteriTuloksetPörssiKerhotTiimit ja kuskitUutisetVideotValokuvatBlogiEsittelytSpeedwaysanamat
PirMM: Pariajon SM-finaali 7.8.2021
27.07.2021



SPEEDWAY: Pariajon SM-finaali Tampereella

Speedwayn pariajon Suomenmestaruudesta ajetaan Kaanaan radalla lauantaina, 7. elokuuta. Ilmoittautumisaika on nyt mennyt umpeen, ja mukaan on lähtemässä kuusi joukkuetta. Hallitseva mestari Varkaus Racing Team on ilmoittautunut mukaan Jesse Mustosen ja Niklas Säyriön voimin selvästi jälleen mukaan mitalitaistoon. Haapajärven Moottorikerhon Kojootit on taistellut kuluvan kauden SM-liigassa tiukasti kärkisijoista, ja tehnee sitä myös pariajon SM-finaalissa. Hyvinkään Moottorikerhon joukkueeseen ilmoitettu Timi Salonen on puolestaan kuluvan vuoden ensimmäinen ratalajien Suomenmestari, kun hän voitti Seinäjoella ajetun U23 SM-finaalin heinäkuun lopulla.

Pariajon ajokaavioon on normaalisti otettu mukaan seitsemän joukkuetta. Siksi kotimaisia ratalajikerhoja on jo muistutettu, että jälki-ilmoittautuminen on auki ilmoittautumisjärjestyksessä. Järjestävä kerho Pirkan Moottorimiehet on ilmoittautunut mukaan kahdella joukkueella. Speedwayn SM-liigassakin tällä kaudella mukana olevan Wasamat-joukkueen kokoonpanossa kurvaavat Max Koivula ja Jarno Kokkonen. Nyt muutaman vuoden ratalajeissa kilpaillut Koivula oli keväällä lähellä jymy-yllätystä jääspeedwayn SM-finaalissa, kun hän alkuerien jälkeen johti kilpailua maksimipistein. Yliajetuksi joutuminen finaalierässä johtoasemasta jätti tulokseksi kuitenkin ”vain” pronssimitalin. Moottorimiesten toisessa joukkueessa mukana ovat Topi Mustonen ja Roope Mattson.

Yksi osa pariajon SM-finaalin tapahtumaa on juhlistaa Pirkan Moottorimiesten 70-vuotista taivalta. Viime vuonna pitkän tauon jälkeen jälleen ratalisenssikuntoon kunnostettu Kaanaa Centerin speedwayrata poiki syksyksi erittäin onnistuneen speedwayn SM-liigan ottelutapahtuman. Nyt juhlavuodelleen Moottorimiehet haki pariajon SM-finaalin järjestelyoikeuksia ja sai ne. Samalla pitkäjänteisen työn avuksi kerholle myönnettiin järjestelyvastuu vuoden 2022 henkilökohtaisesta SM-finaalista.

Hetkittäin jopa hiljaiseloonkin vaipunut Pirkan Moottorimiehet on noussut jälleen aktiivisten moottorikerhojen joukkoon muutaman viime vuoden aikana. Kerhon kuljettajat ovat olleet aktiivisesti mukana sekä kansallisissa että kansainvälisissä kilpailuissa viimeisten vuosikymmenten aikana ratalajien lisäksi erilaisissa classic-luokissa, keräten ajoittain myös menestystä. Nyt Kaanaan rataprojektin seurauksena kerho on jälleen mukana myös kilpailujen järjestelypuolella, kuten oli jo vuonna 1951 kun Tampereen vanhalla Hippoksella ajettiin maarata-ajot.

SPEEDWAYN PARIAJON SM-FINAALI 2021
KAANAA, TAMPERE (PIRMM) LA 7.8. KLO 14.00, KOKOONPANOT
ANKKURIT (VRT): 1) Jesse Mustonen, 2) Niklas Säyriö ja jj Tomi Nevanperä
KOJOOTIT (HjMK): 1) Niilo Vuolas, 2) Antti Vuolas ja jj Matti Vuolas
PORIN NOPEA RACING (HyMK): 1) Timi Salonen, 2) Juha Salo ja jj Rami Setälä
WASAMAT (PirMM): 1) Max Koivula, 2) Jarno Kokkonen ja jj Petteri Koivunen
MOTORSPORT 360 (EE): 1) Aadam Seermaa, 2) Markus Lill ja jj Joel Sudnikevits
RED BARONS (PirMM): 1) Topi Mustonen, 2) Roope Mattson ja jj Atte Rautiainen

Tapahtuma alkaa ajajaesittelyllä lauantaina 7.8. kello 14.00. Liput portilta 10 euroa, alle 15-vuotiaat ilmaiseksi sisään. Vauhdikkaan kilvanajon lisäksi tarjolla on kisakioskin perinteisiä antimia!

Seuraavana päivänä samalla radalla tapahtuu myös, kun sunnuntaina 8. eolkuuta ajetaan Suomi-sarjan henkilökohtainen RFF mestaruuskilpailu. Tämä tapahtuma alkaa kello 13.00 ja siihen on vapaa pääsy. Jo tässä vaiheessa katsojat toivotaan syvästi tervetulleeksi molempien päivien tapahtumiin. Muistattehan noudattaa koronan suhteen yleisiä varotoimenpiteitä, jotka viikonlopun aikana ovat voimassa.

Tervetuloa mukaan seuraamaan vauhdikasta kilvanajoa, ja juhlimaan 70-vuotiasta moottorikerhoa!

(27.9.2021) PirMM
Pirkan Moottorimiehet ry
  KERHOT
Speedwayn SM-finaali siirretty ajettavaksi 24.9.
17.08.2022 Pirkan Moottorimiehet ry
Speedwayn henkilökohtainen SM 20.8.-22
18.06.2022 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM: Jumboja kotiottelussa Kaanaassa
12.09.2021 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM: SM-liigassa kalenterimuutos
09.09.2021 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM: Wasamien kotiottelu Kaanaassa!
01.09.2021 Pirkan Moottorimiehet ry
PIRMM: Pariajon SM-finaalin tulokset
08.08.2021 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM: RFF Henkilökohtainen kilpailu
08.08.2021 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM: Pariajon korona-tiedote ja kokoonpanomuutokset
06.08.2021 Pirkan Moottorimiehet ry
 PirMM: Pariajon SM-finaali 7.8.2021
 27.07.2021 Pirkan Moottorimiehet ry
Kaanaassa lauantaina Cup-kilpailut
24.09.2020 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM: Vuosikokous 28.11.2018
19.11.2018 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM: Kutsu syyskokoukseen
08.11.2010 Pirkan Moottorimiehet ry
Seppänen kuudes Kuharannassa
02.03.2008 Pirkan Moottorimiehet ry
Mäkinen Englantiin ja syksyn tuloksia
26.09.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Mäkinen yhdestoista Tanskassa
06.08.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Mäkiselle seuran toinen U21 SM
07.07.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Vuoristo ei yltänyt finaaliin
17.06.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Mäkinen yhdeksäs Seinäjoella
10.06.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Vuoristo ainoana tavoittelemaan mestaruutta
06.06.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Koivula kuudes Tallinnassa
26.05.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Mäkiselle uusi yritys, Koivula Tallinnaan
21.05.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Mäkiselle ei menestystä karsinnassa
15.05.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Nevala varamieheksi SM-finaaliin
04.03.2007 Pirkan Moottorimiehet ry
Uusi puheenjohtaja ensi vuodelle
27.12.2006 Pirkan Moottorimiehet ry
PirMM ja speedway.fi
08.12.2006 Pirkan Moottorimiehet ry
  Speedwaysanomat