Maaradan MM-sarjan päätöskilpailu ajettiin myöhään lauantai-iltana Morizessa Ranskassa. Varkautelainen Jesse Mustonen on ollut loppukaudesta hurjassa iskussa, joten mieheltä oli lupa odottaa huippusuoritusta.
Eikä savolainen maaratatykki fanejaan pettänyt. Alkuerissä vauhti oli kohdallaan. Kaksi kakkos ja kaksi kolmossijaa ja viimeisestä alkuerästä hieno voitto. 14 pistettä riitti komeasti semifinaaleihin.
Semifinaalissa sijoituksista käytiin armotonta vääntöä. Mustonen jäi kovan taiston jälkeen neljänneksi. Yhteensä mies keräsi 15 pistettä ja sijan 6. Finaalierä jäi harmittavasti vain parin pisteen päähän. Kuitenkin kauden paras sijoitus ja pisteet Mustoselle. Syystäkin mies oli tyytyväinen.
- Hyvin se meni. Toki jäi harmittamaan, että finaalin en päässyt. Mutta eka kertaa ajoin täällä ja kuudes sija, se on hienoa, toteaa Mustonen tyytyväisenä.
- Kalusto toimi hyvin, ei tarvinnut kuin ajaa. Appe teki jälleen mahtavaa työtä. En ois ollu kuudes ilman Apen ammattimaista työtä mekaanikkona, kehuu Mustonen veljeään Aki-Pekkaa.
- MM-pisteissä lopulta yhdeksäs. Se on ihan hyvä. Kausi ei ole ollut ihan helppo. Loukkaantuminen kauden alussa teki alkukaudesta rikkonaisen ja eka MM-finaali jäi sen vuoksi ajamatta. Paljon tuli oppia ja kokemusta, kommentoi Mustonen.
Morizen kilpailun voittajaksi ajoi Hollannin nuori tähti Romano Hummel. Tsekin Josef Franc oli loppukaudesta hurjassa iskussa ja Morizen huippusuoritus nosti miehen lopulta MM-pronssille. Kolmanneksi Morizessa ajoi Saksan Michael Härtel. Härtel sijoittui MM-pisteissä toiseksi.
Morizen ilta ja yö oli kuitenkin kotiyleisön suosikin Mathieu Tresarrieun. Ranskalainen sijoittui neljänneksi ja se ritti varmistamaan miehelle MM-kullan. Samalla tehtiin historiaa, sillä Mathieu Tresarrieu on kautta aikojen ensimmäinen ranskalainen maaradan maailmanmestari.
Tulokset:
1. Romano Hummel, Hollanti 23
2. Josef Franc, Tsekki 22
3. Michel Härtel, Saksa 19
4. Mathieu Tresarrieu, Ranska 19
5. Chris Harris, Iso-Britannia 17
6. Jesse Mustonen, Suomi 15 (3,2,3,2,4,1)
7. James Shanes, Iso-Britannia 14
8. Richard Hall, Iso-Britannia 11
9. Stephane Tresarrieu, Ranska 10
10. Theo Pijper, Hollanti 9
11. Stephan Katt, Saksa 7
12. Dirk Fabriek, Hollanti 5
13. Glen Phillips, Iso-Britannia 5
14. Hynek Stichauer, Tsekki 4
15. Jörg Tebbe, Saksa 0
MM-pisteet 5/5:
1. Mathieu Tresarrieu, Ranska 105
2. Michael Härtel, Saksa 101
3. Josef Franc, Tsekki 86
4. James Shanes, Iso-Britannia 78
5. Stephan Katt, Saksa 72
6. Theo Pijper, Hollanti 63
7. Romano Hummel, Hollanti 56
8. Chris Harris, Iso-Britannia 50
9. Jesse Mustonen, Suomi 45
10. Richard Hall, Iso-Britannia 45
*Jesse Mustonen ajoi Morizessa kauden parhaan MM-finaalinsa.
Kuva: Tomi Nevanperä.*
Teksti: Tomi Nevanperä, Must One's Racing TeamRatalajiryhmä / SML - -